S vaničkou vyliali aj dieťa

Autor: Pavel Machava | 30.9.2014 o 14:00 | Karma článku: 3,07 | Prečítané:  204x

Minulý týždeň sa v médiách objavila správa, že Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene pokutovalo investora vo Zvolene, lebo nekončil načas rekonštrukciu námestia.  Wau, poviete si. To je ono. Nesplnil si čo si mal? Tu máš, plať pokutu. Veď si bohatý investor, zaplať čo si sľúbil.

Čo však pozrieť sa na vec aj z druhej strany? Centrá našich miest vyzerali za bývalého režimu zúfalo. Neopravené domy, vyasfaltované námestie, cez ktoré bežne premávali autá, zničené lavičky a nefunkčné fontány. Po revolúcii sa situácia začala zlepšovať. Centrá sa začali vynovovať, spravili pešie zóny. Pribudli aj lavičky, na ktorých sa dá sedieť. Opravili fontány. Do centra miest sa vrátil život.

Kto však zaplatil? No, niečo sa urobilo z úverov (dodnes strašia dlhy, ktoré si narobili mestá ako Banská Bystrica či Košice). Potom prišli eurofondy (niekedy aj fajne predražené, ako príklad možno použiť mesto Hnúšťa).  A potom sú tu investície, ktoré mestu priniesli investori. Napríklad tak, že mesto im dovolilo postaviť napr. nákupné centrum (napr. vo Zvolene) a oplátkou za to sa investor zaviazal, že niečo zrekonštruuje . Napríklad námestie.

Investor samozrejme musí zacvakať pozemky. Potom projekty. Potom vybehať zmenu územného plánu. Potom zohnať peniaze. A začať stavať. Keďže ide o komerčný projekt, musí byť vymyslený tak, aby na ňom všetci zarobili. Povieme si, veď jasné, že na tom chce zarobiť.  

Isteže chce zarobiť. Každý z nás chodí do práce aby zarobil. Na tom predsa nie je nič nenormálne. Otázka znie, pre koho stavajú tie nákupné centrá? Stavia ich investor pre seba? Nie, stavia ich pre nás. Presviedča nás o tom každodenná realita. Choďte do Európy v Banskej  Bystrici, Auparku alebo Eurovei v Bratislave. Sú plné. Chodíme tam radi. Lebo dobre zaparkujeme (na 3 hodinky zadarmo). Lebo tam máme poštu aj kino. Potraviny. Jednoducho sme si zvykli, že je normálne prísť večer o 18.30 a kúpiť si novú košeľu alebo kilo jabĺk. Nezaujíma nás, či ten investor zarába alebo nie. My chceme, aby tam bolo v lete zima a v zime teplo. Aby sme zaparkovali a dali si kávičku v príjemnej kaviarni.

Takýto investor vo Zvolene postavil nákupné centrum a zaviazal sa pre mesto niečo urobiť. Neurobil to načas. To asi nie je dobré. Ale je správne dať mu likvidačné pokutu? Kto má z toho úžitok? Obyvatelia mesta asi nie, lebo tú rekonštrukciu asi nezaplatí mesto. Majú z toho úžitok poslanci a vôbec tí, ktorí chcú byť opäť na jeseň zvolení? Oni asi áno, lebo pred voľbami je dobré ukázať, že bojujú za mesto. Bez investícií do nákupných centier by neboli zadarmo parkovania ani pohodlné nákupy. Neboli by ani dane z nehnuteľnosti pre mesto, ani podielové dane ľudí, ktorí v týchto centrách pracujú. Neboli by ani nové križovatky ktorí investori za svoje urobili  a mesto ich dostalo do majetku (teda my všetci).

Obrovskou pokutou mesto Zvolen s vaničkou vylialo aj dieťa. Teraz sa budú s investorom súdiť a zase to zaplatí len mesto (teda jeho občania). A veci to nepomôže. Lebo to námestie, o ktorom tá pokuta je, vôbec nevyzerá zle. Iba bude krajšie. Aj keď neskôr ako by sme chceli. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?